logo4.jpg

9577_logopl2017.jpg  pl-logo-www.png

Koło Naukowe Automatyki działające przy Katedrze Automatyki i Metrologii powstało w 2005 roku z inicjatywy studentów Elektrotechniki Politechniki Lubelskiej.

W latach 2005-2015 Opiekunem koła był dr inż. Adam Kurnicki.

Od października 2015 roku funkcję tę pełni mgr inż. Bartosz Kania

Działalność Koła skupia się wokół budowy autonomicznych robotów turniejowych oraz projektów mechatronicznych.

Obecnie działania Koła dotyczą:

- realizacji układu automatycznej regulacji obiektu wielowymiarowego, gdzie wielościami regulowanymi są temperatura i prędkość bądź przepływ powietrza, prędkość obrotowa wentylatora, prąd zasilania wentylatora, prąd grzewczy, natomiast wymuszeniami napięcie zasilania wentylatora oraz napięcie zasilania grzałki.

- budowy robotów w kategorii miniSumo. Roboty miniSumo rywalizują między sobą na dohyo i dążą do wypchnięcia przeciwnika poza pole walki, co wymaga od nich nie tylko szybkości, ale i sprytu. Roboty Sumo nie przekraczają wymiarów 20x20cm, a MiniSumo wymiarów 10x10cm. Ich starcia są w stanie pochłonąć zarówno ich konstruktorów, jak i widzów.

- budowy robotów w kategorii LineFollwer. Line Followery są tworzone z myślą o jednej z najbardziej popularnych kategorii na wszelkich konkursach dla miłośników robotyki i automatyki- „Follow the Line”. Zadaniem Line Followerów, jak nietrudno się domyślić, jest przejechanie wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Innymi odmianami tej kategorii są: „Line Follower Enhanced”, podczas których roboty muszą zmierzyć się z przeszkodami np. najazd, przeszkoda, rozmyta linia itp., a także „Line Follower Turbo”, gdzie roboty mogą być wyposażone w turbinę zwiększającą przyczepność.